شنبه ٢٧ مهر ١٣٩٨
پایگاه اطلاع رسانی بنیاد فرهنگی سعدی شیرازی ضمن تشکر از حضور شما منتظر پیشنهادها و نقدهای سازنده جنابعالی در مورد مطالب این پایگاه از طریق منو «ارتباط با ما» و زیر منوی «ارسال پیام» می‌باشد.
نظرسنجی
نظر شما در مورد مطالب این پایگاه چیست؟

عالی (49%)

42

خوب (12%)

10

متوسط (4%)

3

ضعیف (35%)

30


تعداد کل اراء :(85)
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 721368
 بازدید امروز : 1105
 کل بازدید : 1767029
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 0.9375
ساعت
اخبار > برگزاری سمینار علمی فرهنگی (خیام میان فانولی و حافظ علی کورچا)


  چاپ        ارسال به دوست

همزمان با 28 اردیبهشت سالروز عمر خیام نیشابوری

برگزاری سمینار علمی فرهنگی (خیام میان فانولی و حافظ علی کورچا)

در ادامه فعالتیهای نمایندگی فرهنگی کشورمان در آلبانی به مناسبت اعلام سال 2010 از سوی یونسکو بعنوان سال بین المللی نزدیکی فرهنگها و در مسیر تقویت و توسعه روابط فرهنگی دو کشور ایران و آلبانی ، سه شنبه 28 اردیبهشت ماه سالجاری همزمان با سالروز "عمر خیام نیشابوری"  دانشمند بزرگ ایرانی سمینارعلمی با عنوان " خیام میان فانولی و حافظ علی کورچا" در دانشگاه فانولی در شهر کورچا واقع در جنوب آلبانی برگزار گردید.

 

"فانولی" کشیش ارتدوکس شهر کورچا و نخست وزیر آلبانی در سال 1924 رباعیات خیام را از ترجمه انگلیسی فیتزجرالد نخستین بار در سال 1926 به شعر آلبانیایی منتشر نمود و سپس چاپ دوم آن در سال 1928 همراه با اضافات از سوی او ارائه گردید و پس از وی تقریبا کمی بیش از یک دهه در سال 1942 "حافظ علی کورچا" عالم و عارف مسلمان آلبانی همین رباعیات را اینبار از زبان فارسی به زبان شعر آلبانیایی برگردان نمود و این دو ترجمه از این دو عالم دینی مسیحی و مسلمان منطقه کورچای آلبانی،  باعث شد امروز خیام یکی از معروفترین شخصیتهای ادبی ایرانی و مورد توجه در کشور آلبانی باشد.
در این سمینار که از سوی نمایندگی فرهنگی کشورمان و با مشارکت دانشگاه فانولی و شهرداری کورچا در سالن اجتماعات علمی دانشگاه فانولی برگزار شد جمع کثیری از دانشجویان، اساتید دانشگاه و علاقمندان به فرهنگ دو کشور ایران و آلبانی حضور داشتند.
در جمع هیات رئیسه این سمینار آقایان دکتر علی عمویی سفیر محترم ج.ا.ایران ، فلاحت پیشه سرپرست نمایندگی فرهنگی کشورمان ، پروفسور دکتر "جورج مرو" رئیس دانشگاه فانولی ، "نیکو پلشی" شهردار شهر کورچا، "آد الیا" کشیش منطقه کورچا، "کاظم موچی"  مفتی منطقه کورچا، "بابا ادموند ابراهیمای" قائم مقام مرکز جهانی مسلمانان بکتاشی و پروفسور دکتر "یورگو بولو" استاد زبانشناس و از ایران شناسان آلبانی بعنوان رئیس جلسه حضور داشتند.
در این سمینار یکروزه که در دو بخش تشریفاتی و علمی برگزار شد نخست در بخش تشریفاتی هریک از حاضران در جمع هیات رئیسه به ایراد سخنانی پیرامون موضوع این سمینار پرداختند و در بخش دوم که مربوط به ارائه مقالات علمی مرتبط با این سمینار بود 12 مقاله علمی از سوی اساتیدی از دانشگاههای تیرانا و کورچا ارائه گردید.

در بخش تشریفاتی این سمینار آقای دکتر عمویی سفیر کشورمان بعنوان اولین سخنران ضمن معرفی عمر خیام بعنوان دانشمند، ستاره شناس، ریاضیدان و فیلسوف برجسته قرن یازدهم میلادی و در کنار آن شاعر عارف این دوران برگزاری اینگونه سمینارهای علمی را که با هدف معرفی شخصیهای فرهنگی دو کشور برپا می شود را فرصت مناسبی برای دو ملت ایران و آلبانی دانست تا بتوانند روابط دیرینه فرهنگی و واقعی خود را یادآوری نمایند و با تکیه بر آن در مسیر دوستی بیشتر پیش روند.
سفیر کشورمان در ادامه سخنان خود با ارائه تصویر خداجوی و واقع گرای خیام به شرایط دوران زندگی وی اشاره نمود که چگونه در عین ناملایمات زمان خیام با روحیه خاص خود در کنار آثار برجسته علمی که از خود به یادگار گذاشته است شور زندگی را در رباعیات خود بیان می کند.
همچنین در ادامه این بخش از سمینار آقای فلاحت پیشه سرپرست نمایندگی فرهنگی کشورمان با اشاره به زمان برگزاری این سمینار در سالروز عمر خیام آن را اقدامی در مسیر یادآوری پیشینه روابط فرهنگی دو کشور دانست که بسیار قبل تر از حضور ایرانیان و یا نهادهای فرهنگی ایرانی در آلبانی این مهم توسط سفیران فرهنگی از سرزمین آلبانی همچون فانولی، حافظ علی کورچا و دیگرانی مانند وجیه بخارایی و نعیم فراشری به خوبی به انجام رسیده است و این افراد هر کدام سهم قابل توجهی در معرفی فرهنگ و تمدن ایرانی در سرزمین آلبانی داشته اند.
سرپرست نمایندگی فرهنگی کشورمان در ادامه سخنان خود نتایج این سمینار و دیگر سمینارهایی از این دست که نمایندگی فرهنگی کشورمان در آلبانی برگزار می نماید را گذشته از بازشناسی فرهنگ ایرانی در آلبانی، کمکی در شناساندن جنبه های فرهنگی آلبانی بداخل ایران و معرفی آن به فرهنگ دوستان سرزمین ایران برشمرد و آن را معرف اجرایی سال بین المللی نزدیکی فرهنگها دانست که یونسکو سال 2010 را به آن نامیده است.
از نکات مهم مورد توجه در ایراد سخنرانی هایی از سوی رئیس دانشگاه ، شهردار شهر و نمایندگان ادیان الهی مسلمان و مسیحی در جمع دانشجویان و علاقمندان حاضر در سمینار نمایش تفوق فرهنگی در گرامیداشت شخصیت خیام در سرزمین است که با پوشش خوب رسانه های خبری نیز همراه بود.

لازم به ذکر است در پایان بخش اول این سمینار یک نسخه از رباعیات خیام به 5 زبان به رسم یادبود جهت استفاده در کتابخانه دانشگاه از سوی سفیر کشورمان به رئیس دانشگاه هدیه گردید همچنین از سوی رئیس دانشگاه نیز هدیه ای به منقش به نام دانشگاه فانولی به سفیر کشورمان اهداء شد.

در مسیر ثبت دستاوردهای این سمینار مجموعه مقالات ارائه شده در بخش علمی آن بعنوان اولین کتاب به زبان آلبانیایی پیرامون ابعاد مختلف شخصیت عمر خیام و آثار وی در آلبانی و روابط فرهنگی دو کشور از سوی نمایندگی فرهنگی کشورمان منتشر خواهد شد و بعنوان منبع ارزشمند دیگری در خصوص ایرانشناسی عرضه خواهد شد.
در پایان خاطرنشان می گردد بهره مندی از ظرفیتها و استعداد های فرهنگی موجود در کشور آلبانی مانند مورد اخیر در مجموعه برنامه های کاری نمایندگی فرهنگی کشورمان توانسته است در مسیر اثربخش تر نمودن دیپلماسی عمومی ج.ا.ایران در آلبانی و تناوب نام ایران در اخبار فرهنگی مطبوعات و رسانه های این کشور به خوبی نمایان باشد.


٠٩:١٨ - 1389/02/29    /    شماره : ٥٤٩٠١٨    /    تعداد نمایش : ٨٨٠