شنبه ٠٣ آبان ١٣٩٩
پایگاه اطلاع رسانی بنیاد فرهنگی سعدی شیرازی ضمن تشکر از حضور شما منتظر پیشنهادها و نقدهای سازنده جنابعالی در مورد مطالب این پایگاه از طریق منو «ارتباط با ما» و زیر منوی «ارسال پیام» می‌باشد.
نظرسنجی
نظر شما در مورد مطالب این پایگاه چیست؟

عالی
خوب
متوسط
ضعیف

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 234484
 بازدید امروز : 15
 کل بازدید : 1987325
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0.9219
ساعت
اخبار > آلباني در گير و دار بازار تجارت كودكان و برده داري نوين


  چاپ        ارسال به دوست

آلباني در گير و دار بازار تجارت كودكان و برده داري نوين

امروز کودکان خياباني در اغلب كشورهاي دنیا به برده های مدرن تدبيل شده اند و آینده روشني در انتظار آنها نيست .
در اين بين  گروههايي از کودکان آلبانیايي با توجه به شرايط اقتصادي و اجتماعي اين كشور از اين نقطه نظر بیشتر در معرض خطر قرار دارند.
این کودکان شيشه های اتومبيل ها را تميز مي کنند و با صدايي ملتمسانه دست خودرا برای پول بسوي شما دراز مي كنند. در اين بين بخشي از همين كودكان با تهديد و زور براي تكدي گري به كشورهاي ديگر برده مي شوند و دیگر از سرنوشت آنها خبري بدست نمي آيد .این امر امروز در جامعه آلباني تبديل به يك معضل بزرگ گرديده است.
شبکه های سازماندهي شده قاچق انسان علاوه بر فروش كودكان ، كليه و ديگراعضاي بدن آنها ، مجموعه اي از همين كودكان را به كارهاي اجباري و غير قانوني نظير تكدي گري ،دزدي و توزيع مواد مخدر مجبور مي سازند.
تنها در مدت 10 سال اخیر هزاران كودك آلبانيايي به شكل فروش يا اجاره در سن چهار سالگي به کشورهاي  يونان ، ايتاليا و يا دیگر كشورهاي اروپايي فرستاده شده اند.
از این کودکان سوءاستفاده های فراوان اقتصادي و يا جنسي به نفع شبکه های سازماندهي شده صورت گرفته است.
سؤال اينجاست كه چه كساني از کودکان سوء استفاده مي کنند؟ بدون شك شبکه های سازماندهي شده كه کودکان را در بازار تجارت كودك  يا از والدين آنها در آلباني خريداري مي كنند آنها را  وادار به انجام كارهاي مختلف مي نمايند.
سؤال بعدي اين است كه چرا این کودکان از دست قاچاقچيان فرار نمي کنند؟
به چند دليل:
1- ترس از انتقام از خانواده آنها در آلبانی و يا تهديد جاني كه متوجه خود كودكان مي شود
2- شستشوي مغزي:  قاچاقچيان و سوءاستفاده كنندگان اسامي کودکان را در كشورهاي خارجي عوض مي کنند و به آنها یاد مي دهند چگونه بایستی رفتار کنند و اگر از آنها سوال شد بگويند كه به همراه خانواده خود به اينجا آمده اند و چيزهاي مانند اين.
3- اعمال فشار عليه کودکان: در اين خصوص از تهديدهاي فيزيكي تا فشارهاي رواني استفاده مي شود.
بر اساس اطلاعات موجود کودکان قاچق شده بیشتر از حومه شهرها مي باشند. طبق امار سال 2002 ميلادي 95% اين كودكان كولي ها بوده اند.
 

اين متن چكيده ترجمه مقاله اي است تحت عنوان "كودكان خياباني برده هاي امروزي" از نشريه اجتماعي ، فرهنگي و آموزشي آلبانيايي Familja (خانواده ) چاپ تيرانا شماره 64 سال هفتم، ژولاي 2006 ، صفحه 10-8.


1385/06/16    /    شماره : ٣٣٨٩٦٩    /    تعداد نمایش : ٨٨١