دوشنبه ٠٥ آبان ١٣٩٩
پایگاه اطلاع رسانی بنیاد فرهنگی سعدی شیرازی ضمن تشکر از حضور شما منتظر پیشنهادها و نقدهای سازنده جنابعالی در مورد مطالب این پایگاه از طریق منو «ارتباط با ما» و زیر منوی «ارسال پیام» می‌باشد.
نظرسنجی
نظر شما در مورد مطالب این پایگاه چیست؟

عالی
خوب
متوسط
ضعیف

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 103460
 بازدید امروز : 394
 کل بازدید : 1988978
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 1.3594
ساعت
اخبار > برگزاری سمپوزیوم با موضوع خانواده


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری سمپوزیوم با موضوع خانواده

کمیته دولتی آلبانی در همکاری با مجامع دینی این کشور روز شنبه 3 خرداد ماه سال جاری  سمپوزیومی با عنوان " نقش مجامع دینی در تقویت ارزشهای خانواده به عنوان هسته اصلی جامعه" در محل موزه تاریخ ملی آلبانی در تیرانا برگزار گردید.
در این همایش آقای ایلیر حوجولی ، رئیس کمیته دولتی ادیان آلبانی، آقای گنتی کرویا ، به نمایندگی از جامعه مسلمانان آلبانی، کشیش دون هری ، به نمایندگی از کلیسای کاتولیک آلبانی، درویش صالح پتی  به نمایندگی از مرکز جهانی بکتاشیه، استاد ثما چومنی  به نمایندگی از کلیسای ارتدکس آلبانی و اکیل پانو  به نمایندگی از مسیحی های پروتستانت آلبانی حضور داشتند.
در این همایش به الگوی خانواده به عنوان ارزش ویژه مردم آلبانیایی اشاره شد و اهمیتی که ادیان بدان قائل هستند به عنوان دژ دفاعی از ارزشهای اخلاق انسانی تاکید گردید.
آقای ایلیر حوجولی، رئیس کمیته دولتی ادیان آلبانی به نمایندگی از برگزار کنند گان  این همایش  اظهار داشت که ما همه باید تلاش کنیم که تمامی ارزشهای خانواده و علاقمندی و مهر ورزی به فرزندان که میوه خانواده هستند به جامعه بشناسیم.
آقای حوجولی در ادامه گفت، امروزه مسائل متعددی اصل خانواده را هدف قرار داده اند و باید تمامی عنصرهای فرهنگی و بویژه دینی برای حفظ خانواده متعهد شوند. امروز وقتی که به سمت فراموشی ارزشهای خانواده گام می نهیم از شما به عنوان رهبران دینی می خواهم که ارزشها و الگوی کامل خانواده خودمان به متذکر  شویم.
آقای گنتی کرویا به نمایندگی از جامعه مسلمانان آلبانی، در سخنرانی خود در این مراسم اظهار داشت که خانواده رکن اساسی و مهم ترین ستون جامعه است. مادر مهمترین عنصر خانواده است که یک ملت تربیت می نماید. مادر دست مقدس تربیت یک ملت است و لانه ساز خانواده یک ملت می باشد که هسته اولیه هر جامعه است.
کشیش کاتولیک دون هنری در سخنان خود در این مراسم گفت: خانواده امروز مورد حمله بسیار عجیب و غریب قرار گرفته است و واقعیت امر این است که این حملات زیر لباس حقوق بشر صورت می گیرند. به نام حقوق بشر که همجنس بازان بتوانند رابطه ای ایجاد کنند که به  عنوان ازدواج با تمامی حقوق ازدواج شناخته شود. سیاست حکومت را در دست دارد اما دین چیزی قویتر از آن دارد که تاثیر و نفوذ در بین مردم می باشد. سیاست می تواند ساختار ها را تغییر دهد ولی تنها دین است که می تواند دل ها را تغییر دهد."
آقای ثما چومنی به نمایندگی از کلیسای ارتدکس در این مراسم گفت، دین، خانواده را تغذیه می کند یا اینکه پشتیبانی مهم در شکل گیری، توسعه و پایداری جامعه می گردد.
این در حالی است که بلافاصله بعداز برگزاری این همایش انجمنهای حامی همجنس بازان در آلبانی واکنش نشان دادند و اظهار داشتند که با دین در جنگ نیستیم و احساس توهین می کنیم. شر و بدی جامعه ما (همجنس بازان) نیستیم زیرا شر و بدی اسامی و صورت های گوناگونی دارد. انجمن همجنس بازان آلبانی اعلام کرد از این اقدام کمیته دولتی ادیان آلبانی که قانون اساسی آلبانی را زیر پا خرد کرده است، احساس توهین می کنیم.


٠٩:٥٢ - 1393/03/05    /    شماره : ٦١٤٣١٧    /    تعداد نمایش : ٥٤٩١